#aStepAhead

Komfort posiadania dwóch telefonów w jednym

Jeden telefon to za mało. Dziś coraz częściej korzystamy ze służbowego, a po pracy z prywatnego smartfona. Połączenie obu urządzeń w jedno, to rozwiązanie szczególnie pożądane w biznesie. Jak to działa?

By współczesny smartfon obsługiwał dwie karty SIM, musi być wyposażony w dwa sloty. Dual SIM może pracować w trzech trybach: aktywnym – który sprawia, że obie karty są cały czas włączone, podczas prowadzenia rozmowy czy przesyłania danych z użyciem tylko jednej; standby – który wymaga wyłączenie jednej, gdy druga jest aktywna; pasywnym – kiedy nie da się korzystać z obu, a wybór karty zależy od tego, co wybierze sam użytkownik.

Dual SIM to wygodna oferta przede wszystkim dla posiadaczy smartfonów, którzy do tej pory używali osobnego telefonu do prywatnych rozmów i drugiego, który służył im wyłącznie biznesowo. Teraz nie muszą się oni troszczyć o dodatkowe miejsce w marynarce czy torebce, a co za tym idzie – pamiętać o zabraniu obu aparatów, wybiegając w pośpiechu z domu. Po drugie – odpada kłopot z przekładaniem kart SIM między telefonami, kiedy jesteśmy w podróży i zabraliśmy tylko jeden smartfon. Po trzecie – jeden aparat z dwiema kartami nie oznacza wyboru jednego operatora; można swobodnie korzystać z obu numerów do różnych celów z tego samego urządzenia.

Dwa telefony w jednym to domena popularnych smartfonów

– Na polskim rynku mało jest topowych urządzeń z funkcją Dual SIM – ocenia Joanna Sosnowska, redaktor naczelna serwisu WP Tech. – Są to raczej urządzenia z niskiej lub średniej półki. Ale do najlepszych z nich można zaliczyć Lenowo K5 Plus, Huawei P9 lite, Honor 8 i Huawei Mate 9 Lenovo K5 Plus, Honor 7, Lumia 950 i Xiaomi Redmi 3 Pro.

Źródło: Materiały prasowe

Lenovo K5 Plus
5-calowy, kompaktowy ekran Full HD, 16 GB wbudowanej pamięci plus 2 GB RAM oraz wejścia na karty MicroSD i MicroSDHC zwiększające pamięć. Ten model telefonu oferuje również funkcję Dual SIM, co nie odbywa się kosztem rozbudowywania pamięci. Niestety, nie da się używać jednocześnie z obu kart SIM, więc kiedy korzystamy z jednego numeru, drugi pozostaje nieaktywny.

Źródło: Materiały prasowe

Xiaomi Redmi 3 Pro
W przeciwieństwie do poprzedników smartfon posiada czytnik linii papilarnych. Do tego dwa aparaty fotograficzne – z przodu i z tyłu, 5-calowy ekran o rozdzielczości 1280x720 pikseli i 3 GB RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć do 128 GB. Poza tym oferuje bardzo pojemną baterię. Zapewnia również użytkownikom opcję korzystania z dwóch różnych kart SIM, tyko że pracujących w trybie pasywnym. Slot na obie karty jest hybrydowy. – To dla producenta oszczędność, a dla klientów potencjalne rozczarowanie – komentuje Sosnowska. – W takim rozwiązaniu na tacce możemy umieścić albo dwie karty SIM, albo kartę SIM i kartę microSD. Jeśli telefon, w którym takie rozwiązanie się znajduje, ma mało pamięci wewnętrznej, to użytkownik staje przed pytaniem – co jest ważniejsze, oszczędność na usługach operatora czy miejsce na dane.

Źródło: Materiały prasowe

Microsoft Lumia 950
Przyjazny interfejs, robi zdjęcia w znakomitej jakości, na co również ma wpływ doskonały ekran AMOLED niewymagający podświetlania. Aparat posiada też wbudowany skaner tęczówki oka. Jest zaopatrzony w Dual SIM i aby go uruchomić, nie potrzeba wprowadzać PIN-u – wystarczy potwierdzić tożsamość za pomocną skanu źrenicy!

Źródło: Materiały prasowe

Honor 8
Smartfon ze stajni Huawei jest nie tylko poręczny, ale ma trwałą metalową obudowę, która gwarantuje dużą wytrzymałość i odporność sprzętu na zewnętrzne uszkodzenia. Wbudowane dwa aparaty fotograficzne robią zdjęcia w doskonałej rozdzielczości, a pamięć operacyjna osiąga nawet 64 GB przy 3 GB RAM. Z tyłu, pod aparatem umieszczono czytnik linii papilarnych, który pozawala na błyskawiczne odblokowanie telefonu. Dla użytkowników ceniących wygodę Dual SIM to wręcz wymarzony sprzęt, ponieważ obie karty pozostają aktywne.

– Żeby dwie karty SIM w jednym urządzeniu były cały czas aktywne, niezbędne są dwie odrębne anteny GSM, więc producent musi trochę przeprojektować dane urządzenie. Właśnie dlatego takie rozwiązanie jeśli już się pojawia, to w najbardziej topowych modelach smartfonów – tłumaczy redaktor naczelna WP Tech.

Źródło: Materiały prasowe

Huawei Mate 9 Pro
Wszystkie powyższe rozwiązania deklasuje dostępny od niedawna na rynku Huawei Mate Pro 9 – obecnie jeden z najlepszych i najbardziej zaawansowanych technicznie smartfonów.

Jest wykonany ze szczotkowanego aluminium, ma 5,5-calowy ekran o zaokrąglonych krawędziach, a z przodu producent przewidział miejsce na czytnik linii papilarnych.

Mate Pro 9, dzięki współpracy z firmą Leica, oferuje zdjęcia profesjonalnej jakości, ale pozwala też na nagrywanie filmów w jakości 4K. W wyścigu zbrojeń technicznych mało który model może mu dorównać, a to z uwagi na superszybki ośmiordzeniowy procesor Kirin 960 oraz wewnętrzną pamięć 6 GB RAM i 128GB ROM. Dzięki technologii Huawei SuperCharge, telefon po zaledwie 20 minutach ładowania jest gotowy do pracy. Dodajmy dla formalności – posiada aktywny Dual SIM, tak jak jego tańszy konkurent tej samej marki.

– Mate 9 Pro to przede wszystkim świetny smartfon biznesowy – jest bardzo szybki, posiada bardzo mocne parametry, obszerną pamięć a także został wyposażony w mocną baterię i system superszybkiego ładowania. Kolejnym asem w rękawie jest inteligentny, samooptymalizujący się system zarządzania pamięcią. Dzięki tej funkcji smartfon – nawet po długim użytkowaniu na przykład przez półtora roku – nie zwalnia i dalej działa tak samo szybko, jak wyjęty prosto z pudełka – zapewnia Dariusz Marnic, szef marketingu Consumer B.G. Huawei Polska.

Huawei wyznacza trendy w dual SIM
Choć coraz więcej smartfonów posiada funkcję Dual SIM, nie jest ona jeszcze standardem na polskim rynku. Niektórzy producenci świadomie z niej rezygnują – próżno szukać takich modeli wśród iPhone’ów, ponieważ Apple woli, aby jego produkty konkurowały bardziej pojemną baterią, i aby oszczędzały przestrzeń w telefonie – stąd pomysł technologii nanoSIM.

– Modele typu Dual SIM stają się coraz bardziej popularne, choć faktycznie nie są jeszcze standardem. Na pewno jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla użytkownika biznesowego. Możliwość umieszczenia dwóch kart SIM w jednym urządzeniu daje sposobność prowadzenia rozmów, zarówno prywatnych, jak i zawodowych – to przede wszystkim oszczędność czasu i miejsca. Możemy prognozować, że popularność rozwiązań typu Dual SIM, zwłaszcza w środowisku biznesowym, będzie rosła. Dlatego we wszystkich smartfonach z serii Mate zastosowaliśmy to rozwiązanie. Młodsi, bardzo mobilni użytkownicy też potrzebują dwóch slotów. Stąd Dual SIM w Honorze 8, P9 lite czy Huawei Nova – mówi Marnic.

Możliwość korzystania z oferty dwóch telefonów w jednym z czasem na naszym rynku się upowszechni. Potrzeba czasu. Bo pozostałe warunki zostały spełnione.
– W Polsce mamy znakomitą infrastrukturę telekomunikacyjną – 60 proc. naszego kraju jest pokryte przez zasięg szybkiego mobilnego internetu. W innych krajach – zwłaszcza rozwijających się – problemem jest zasięg nawet 2G, o 3G (które u nas jest standardem) nie wspominając – puentuje Sosnowska.